• یکشنبه, ۲۵ آذر ۱۳۹۷ - 2018 December 16
کد خبر: 338931
تاریخ انتشار: پنج شنبه, ۱۶ آذر ۱۳۹۶ ۱۲:۴۰

برخی بانک‌ها دستورالعمل کاهش نرخ سود را دور زدند

اخبار اقتصادی چه نیوز :

تمرد برخی بانک‌ها از کاهش نرخ سود با ایجاد شرکت‌های صوری
به گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان،  به نقل از خانه ملت، احمد انارکی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با انتقاد از برخی بانک‌ها به دلیل تمکین نکردن به قانون برای کاهش نرخ سودهای بانکی، اظهار کرد: بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار آیین‌نامه‌ای مبنی بر کاهش نرخ سودهای بانکی تا سقف ۱۵ درصد تصویب کرده‌اند، اما متأسفانه برخی بانک‌ها از این قانون تمرد کرده و آن را اجرا نمی‌کنند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: برخی بانک‌ها با تأسیس صندوق‌ها و شرکت‌های صوری اقدام به پرداخت سودهای بیش از ۱۵ درصد تعیین شده به سپرده‌گذاران می‌کنند که گاهی این رقم به ۲۳ یا ۲۴ درصد هم می‌رسد که خلاف قانون است.

نظام بانکی به هیچ‌وجه در خدمت تولید نیست

نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس یکی از آسیب‌های کاهش ندادن نرخ سود توسط برخی بانک‌ها را افزایش نرخ تورم و نیز پرداخت سودهای کاذب دانست و گفت: بانک مرکزی باید بر بانک‌ها و مؤسسات اعتباری بیشتر نظارت کند تا شاهد مشکلاتی که امروز برای برخی مؤسسات اعتباری ایجاد شده، نباشیم.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، تأکید کرد: پرداخت نرخ‌های غیر متعارف و خارج از قانون برای سودهای بانکی موجب هرج و مرج و بی‌ثباتی در نظام بانکی شده و نه تنها به رونق بازار سرمایه کمک نمی‌کند، بلکه موجب رکود در بازار تولید و سرمایه نیز می‌شود.

انارکی، به مشکلات بانکی در زمینه اقتصاد اشاره و خاطرنشان کرد: از جمله مشکلات وضعیت نظام بانکی این است که به هیچ‌وجه در خدمت تولید نیست، البته مشکل دیگر بدهی‌های گسترده دولت است که باید چاره‌ای برای آن اندیشیده شود.

انتهای پیام/

پرداخت نرخ‌های غیر متعارف موجب رکود در بازار تولید و سرمایه می‌شود+ 0
I_DONT_LIKE_IT - 0

منبع: http://www.yjc.ir/fa/news/6351116/برخی-بانک‌ها-دستورالعمل-کاهش-نرخ-سود-را-دور-زدند
بازدید: 60

تعداد نظرات: 0
منتشر نشده: 0

کد امنیتی
کد جدید
Scroll to Top