• سه شنبه, ۱۱ مهر ۱۴۰۲ - 2023 October 03
کد خبر: 429303
تاریخ انتشار: یکشنبه, ۲۸ فروردين ۱۴۰۱ ۱۱:۲۶
دسته: گردشگری
پرینت
ایمیل

باغ عفیف آباد در شیراز

باغ عفیف آباد,باغ عفیف آباد در شیراز,باغ عفیف آباد یا باغ گلشن

باغ عفیف آباد یا باغ گلشن

 

شیراز یکی از بهترین مکان ها برای سفر و تفریح بوده است. باغ عفیف آباد یا باغ گلشن از قدیمی ترین و قشنگ ترین باغ های شیراز است که از دوره صفویان وجود دارد و گردشگران بسیاری را به خود جذب می کند. برای آشنایی بیشتر با ما همراه باشید.

تاریخچه باغ عفیف آباد شیراز

سال ۱۲۸۴ هجری قمری  میرزا علی محمدخان قوام الملک دوم بنای باغ عفیف آباد شیراز را ساخت. این باغ که در سال 1351 وارد لیست آثار ملی ایران گردید، در دوران صفویه ارزش و اعتبار خیلی بالایی داشت و اغلب پادشاهان این دوران، برای تعطیلات و خوشگذرانی‌های خود به باغ عفیف آباد شیراز می رفتند.

 

البته نه تنها در این دوران، بلکه در دوران قاجار و پهلوی هم زیبایی دلبرانه باغ عفیف آباد شیراز، توجه همه شاهان و مقامات بلند پایه کشور را به خود جلب می‌ کرد. این روند تا سال ۱۳۴۰ ادامه پیدا کرد و بعد از انقلاب جمهوری اسلامی هم، این باغ باز هم در اختیار ارتش باقی ماند و در تاریخ 29 فروردین 1370، روز ارتش، به عنوان موزه نظامی شماره دو بازگشایی گردید که بازدید از آن برای همه آزاد است. 

 

باغ عفیف آباد,باغ عفیف آباد در شیراز,باغ عفیف آباد یا باغ گلشن در شیراز

باغ عفیف آباد

 

جاهای دیدنی باغ عفیف آباد شیراز

در کل باغ عفیف‌ آباد از کاخ سلطنتی، حمام و قهوه‌خانه‌ سنتی و باغ ایرانی تشکیل شده است که حالا همه‌ آن‌ها برای بازدید عموم آزاد است.

 

باغ عفیف آباد,باغ عفیف آباد در شیراز,باغ عفیف آباد یا باغ گلشن

باغ عفیف آباد در شیراز

 

کاخ سلطنتی

ساختمان کاخ در دو طبقه بنا شده و در آن حدود ۳۰ اتاق و تالار وجود دارد. طبقه‌ اول کاخ، به موزه‌ نظامی تبدیل شده و در آن وسایل جنگی و اسلحه‌هایی مربوط به دوران گوناگون برای دیدن بازدیدکنندگان از این موزه قرار گرفته است. در این موزه از ابتدایی‌ترین جنگ‌افزارها تا اسلحه‌های پیشرفته‌ سال‌های نه چندان دور وجود دارد که می‌تواند برای هر فرد جذاب باشد.

 

باغ عفیف آباد,باغ عفیف آباد در شیراز,تاریخچه باغ عفیف آباد شیراز

تاریخچه باغ عفیف آباد شیراز

 

بعد از طبقه‌ اول با استفاده از یک راه‌پله به طبقه‌ دوم می‌رسید که موزه‌ عبرت نام‌گذاری شده است. این طبقه از یک راهروی بلند تشکیل شده که در دو سوی آن اتاق‌های همایش، رخت‌کن، نشیمن، مطالعه و پذیرایی قرار گرفته است. میانه ی راهروی این طبقه تالار بزرگی با سقف چوبی و دیوارهایی زیبا وجود دارد.

 

باغ عفیف آباد,باغ عفیف آباد در شیراز,باغ عفیف آباد یا باغ گلشن

باغ عفیف آباد یا باغ گلشن در شیراز

 

قهوه‌خانه 

بنای قهوه‌خانه‌ سنتی باغ عفیف‌ آباد به روش معماری ایرانی ساخته شده و حوض کوچکی میان حیاط آن وجود دارد. در اطراف دیوار قهوه‌خانه نقش‌هایی از شاهنامه‌ فردوسی مانند داستان زال و سیمرغ یا نبرد رستم و اسفندیار نقاشی شده‌اند. متاسفانه فعلا این قهوه‌خانه کاربری تجاری دارد که زیبایی کاهش یافته است.

 

باغ عفیف آباد,باغ عفیف آباد در شیراز,جاهای دیدنی باغ عفیف آباد شیراز

جاهای دیدنی باغ عفیف آباد شیراز

 

حمام سنتی

حمام سنتی مجموعه نیز مثل همه حمام‌های سنتی ایرانی ساخته شده و دارای دو خزینه‌ آب سرد و آب گرم است. دیوارهای این حمام که به شیوه خیلی ابتدایی مرمت و بازسازی شده‌اند با نقش‌های برجسته‌ای مانند «فرهاد در کوه بیستون» و «دیدار مردم با خسرو پرویز» پوشیده شده است. متاسفانه شیوه بازسازی این حمام نیز حس و حال حقیقی آن را از بین برده و از جذابیت آن کم کرده است.

 

باغ عفیف آباد,باغ عفیف آباد در شیراز,باغ عفیف آباد یا باغ گلشن

باغ عفیف آباد یا باغ گلشن

 

باغ عفیف آباد

باغ عفیف آباد در موقع ساخت نمونه‌ کاملی از هنر گل‌کاری ایرانی بود که متاسفانه اکنون به بخش گل‌کاری و درختان باغ کمتر رسیدگی می شود و دیگر آن بعد از زیبایی باغ خیلی چشم نمی‌آید. ولی با این وجود هنوز نیز تماشای نخل‌های سر به فلک کشیده و انواع درخت‌های مرکبات در این باغ بزرگ و زیبا احساس خوبی به فرد منتقل می کند.

 

باغ عفیف آباد,باغ عفیف آباد در شیراز,باغ زیبای عفیف آباد

باغ زیبای عفیف آباد

 

منبع : بیتوته

 


منبع: http://www.beytoote.com/iran/tafrihi/afifabad8-garden-shiraz.html
بازدید: 5538

تعداد نظرات: 0
منتشر نشده: 0

کد امنیتی
کد جدید
Scroll to Top