• دوشنبه, ۱۴ آذر ۱۴۰۱ - 2022 December 05
کد خبر: 411100
تاریخ انتشار: جمعه, ۰۲ فروردين ۱۳۹۸ ۱۴:۱۵
دسته: گردشگری
پرینت
ایمیل

رودخانه دانوب، دومین رودخانه اروپا

 

با مجله اینترنتی چه نیوز در تازه ترین مطالب گردشگری همراه باشید.

 


دانوب,رود دانوب,رودخانه دانوب

مسیر رودخانه دانوب

 

دانوب رودی است در اروپا که از جنگل سیاه در آلمان سرچشمه می‌گیرد و در ناحیهٔ دلتای دانوب در کشور رومانی به دریای سیاه می‌ریزد. رودخانه دانوب با ۲۸۵۰ کیلومتر دومین رود طولانی اروپا پس از ولگا است. قرار داشتن ۱۲۰۰ کیلومتر از دانوب در رومانی، آن را تبدیل به طویل‌ترین رود در این کشور کرده‌است.

رودخانه دانوب:
دانوب (Danube) رودخانه‌ای ۲۸۵۰ کیلومتری است در اروپای مرکزی که از جنگل سیاه در آلمان سرچشمه می‌گیرد و در ناحیهٔ دلتای دانوب در کشور رومانی به دریای سیاه می‌ریزد. دلتای رود دانوب در اروپا، با بیش از ۳۵۰۰ کیلومتر مربع وسعت، زیست‌بوم بیش از ۳۰۰ نوع پرنده، ۱۹۰۰ گونه گیاهی و ۱۳۳ نوع ماهی است.

یکی از جاذبه های دیدنی و منحصر به فرد شهر صربستان، رودخانه ی دانوب است، این رودخانه ی زیبا و پر آب در واقع از مرزهای طولانی امپراتوری رم بوده  و از کشورهای رومانی؛ مجارستان؛ صربستان؛ اتریش؛ آلمان؛ بلغارستان؛ اسلواکی؛ کرواسی؛ اوکراین و مولداوی عبور می‌کند.

دانوب دومین رود طولانی اروپا - پس از ولگا-  است. قرار داشتن ۱۲۰۰ کیلومتر از دانوب در رومانی، آن را تبدیل به طویل‌ترین رود در این کشور کرده‌است.

 

دانوب,رود دانوب,رودخانه دانوب

یکی از جاذبه های دیدنی شهر صربستان، رودخانه ی دانوب است

 
محیط زیست رودخانه دانوب:
سلامتی و طبیعت رودخانه دانوب که در نه کشور واقع شده در معرض خطر است. فعالیت‌های کشاورزی، صید بی‌رویه ماهی و مدیریت غلط فاضلاب در این کشورها تنها بخشی از دلایل تهدید موجودیت این زیست‌بوم غنی و حاصلخیز است. نهادهای طرفدار محیط زیست در برخی کشورها تلاش می‌کنند آن را برای نسل آینده محافظت کنند.

 

دانوب,رود دانوب,رودخانه دانوب

شکل‌گیری رود دانوب در شهر دونا اشینگن پس از ترکیب دو رودخانه بریگاخ و رودخانه برگ

 
پیشینه فرهنگی رودخانه دانوب:
در پیدایش، توسعه و انتقال تمدن در اروپا و روم، رود دانوب نقش بسیار مهمی را دارا بود. حوضه رود دانوب تا مدت‌ها مرکز فعالیت فرهنگی ابتدایی بود و پیش از آنکه فعالیت‌های تمدن‌های کارتاژ و اتروسک در سرزمین‌های مدیترانه غربی شناخته شود، راهبر سایر بخش‌های اروپا بود. اندیشه‌هایی که از راه پراکندگی فرهنگی از مراکز کهن‌تر فرهنگی مانند مصر و میان‌رودان رسیده بود زندگی در این منطقه را تغییر داد. حوضه رود دانوب که از قلب اروپا به سوی غرب تا دریای سیاه گسترش داشت راهی طبیعی برای نفوذ از غرب آسیا به بخش شمالی اروپا به وجود آورده بود.

فرهنگی که رود دانوب به آن معروف است فرهنگ هالشتات می‌باشد. این فرهنگ از سال ۹۰۰ ق. م در شمال رشته کوه‌های آلپ و در حوضه دانوب آغاز شد. مردمی که در حوضه رود دانوب می‌زیستند و پدیدآورندگان این فرهنگ بودند، در تجارت کهربا، (ماده‌ای که از سواحل بالتیک استخراج می‌شد) مس، آهن، قلع (که برای تولید کالاهای مفرغی مورد نیاز بود) فعالیت داشتند.

 

فرهنگ هالشتات که نخستین فرهنگ عصر آهن اروپای مرکزی است، در فرانسه، اسپانیا، انگلستان و نیز حوضه رودهای راین و دانوب و سرزمین‌های شرقی گسترش داشت. دست‌ساخته‌های آهنی و مفرغی بسیاری در مناطق پهناور دور از هم به دست آمده‌است، که در این میان شمشیر، سنجاق سینه و همه گونه ظرف و ابزارهایی که غالباً با طرح‌های هندسی و با شکل جانوران زینت داده شده‌است، یافت می‌شود.

 

دانوب,رود دانوب,رودخانه دانوب

تصویری زیبا و شگفت انگیز از طلوع آفتاب در کنار روخانه دانوب در مجارستان

 
تلفظ دانوب در زبان‌های گوناگون:
آلمانی: Donau

مجاری: Duna

صربی: Дунав (دوناو)

اسلوواکی: Dunaj (دونای)

کرواتی: Dunav

اوکراینی: Дунай (دونای) 

بلغاری: Дунав (دوناو)

رومانیایی: Dunăre 

لاتین: Danuvius

انگلیسی: Danube

 


 

 


منبع: http://www.beytoote.com/iran/pastime/danube1-river-europe.html
بازدید: 501

تعداد نظرات: 0
منتشر نشده: 0

کد امنیتی
کد جدید
Scroll to Top