• جمعه, ۲۹ تیر ۱۴۰۳ - 2024 July 19
کد خبر: 424338
تاریخ انتشار: یکشنبه, ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ ۱۱:۱۸

آشنایی با بازی محلی الختر بختیاری

بازی الخترک, نحوه بازی الختر

بازی محلی الختر

 

الختر یک بازی محلی بختیاری می باشد که یا به صورت دو نفره و یا به صورت دو گروه 3 نفره می باشد طریقه بازی به این شکل است که هر دو نفر باید یک پای خود را در دست بگیرند و شروع به مبارزه کنند یعنی آنقدر به هم تنه بزنند تا بالاخره یکی از آن دو شکست بخورد. در این بازی باید قوای جسمانی بالایی داشته باشند چون گاهی به مدت 5 دقیقه یا بیشتر باید به همین شکل به مبارزه ادامه می دهند.

 

این بازی معمولا در زمینی به طول ۲۰ متر و عرض ۱۰ متر انجام می گردد و جنس زمین خاکی یا چمن می باشد و زمان بازی در این ورزش نامحدود بوده و اتمام بازی موکول به مبارزه تمام نفرات تیم می باشد.

 

بازی الخترک, نحوه بازی الختر

نحوه بازی الختر

 

تعداد نفرات هر تیم : ۵ نفر اصلی و یک نفر ذخیره می باشد .

لوازم و تجهیزات مورد نیاز : این بازی نیاز به لوازم و تجهیزات خاصی ندارد .

تعداد داوران : تعداد داوران 3 نفر است كه يك نفر اصلي و دونفر ديگر به عنوان كمك داور انجام وظيفه می نمايد و گروه برگزار متشكل از سرپرست مسابقات يك نفر ،كميته فنی يك نفر ،كميته انظباطی نيز يك نفر خواهد بود.

لباس و كفش ورزشكاران : معمولا ورزشكاران از لباس و كفش معمولی ورزشی استفاده می نمايد و در موقع مسابقه می تواند از يك لنگه كفش جهت پايی كه روی زمين قرار دارد استفاده نمايد.

 

بازی الخترک, نحوه بازی الختر

بازی محلی الختر

 

طریقه بازی الختر:

ابتدا داور اصلی وسط زمین قرار می گیرد و با اعلام ایشان یک نفر از هر تیم از دو خط طولی در حالیکه یک پای آنها با دست به صورت جمع در پشت قرار دارد ( به صورت لی لی یک دست پا را گرفته) وارد زمین می شوند و سعی می کند که بوسیله ضربه زدن با سینه یا دست حریف را از حالت تعادل خارج و بر زمین بزند و پس از آن باید خود را تا انتهای خط طولی زمین برساند تا بتواند ۵ امتیاز کسب نماید ( برنده باید خود را به محل استقرار تیم مخالف برساند و بازی به همین نحو ادامه می یابد تا تمام بازیکنان تیم به مبارزه بپردازند و برنده تیمی خواهد بود که امتیاز بیشتری کسب نماید.

 

در پایان هر مسابقه هر تیمی که موفق بشود تمامی افراد تیم مقابل را شکست بدهد برنده بازی است و به تعداد نفرات باقیمانده تیم خودش امتیاز می گیرد. این روش را مبارزه عمومی دو تیم یا جنگ مغلوبه نامیده اند که مثل مسابقات والیبال گاها سه بار تکرار می شود و تیمی که مجددا برنده شود برنده نهایی خواهد بود.

 

روش دوم هم مسابقه تن به تن یا نفر به نفر است که هر حریفی که به میدان می آید به صورت یک پا به صورت انفرادی مبارزه می کند و در صورت برنده شدن در میدان باقی می ماند و پای خود را رها نمی کند.

 

بازی الخترک, نحوه بازی الختر

بازی محلی بختیاری

 

ویژگی های خاص بازی :

۱- بازی  گروهی بوده و رشد اجتماعی را در پی داشت

۲- احساس مسئولیت در تک تک افراد

۳- رشد هیجانات مثبت افراد

۴-تقویت حس رقابت مثبت

۵- نرمش و ورزیدگی جسمی

۶- سلامت وبهداشت جسمی

 

 


منبع: http://www.beytoote.com/fun/native-games/getting-acquainted-bakhtiari.html
بازدید: 5936

تعداد نظرات: 0
منتشر نشده: 0

کد امنیتی
کد جدید
Scroll to Top