• پنج شنبه, ۰۳ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 22
کد خبر: 313280
تاریخ انتشار: چهارشنبه, ۲۲ شهریور ۱۳۹۶ ۱۶:۲۶

کتاب - پژوهشی بر عقدنامه‌های دوره قاجار - منتشر شد

مراسم رونمایی از اسناد محرمانه وزارت خارجه - دوره قاجار و پهلوی اول

کتاب «پژوهشی بر عقدنامه‌های دوره قاجار» از سوی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان زنجان منتشر شد.

به‌گزارش چه نیوز به‌نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری زنجان، این کتاب توسط پرستو قاسمی کارشناس ارشد باستان‌شناسی این اداره‌کل و بهمن خطیبی از محققان تاریخ زنجان در نشر نیکان کتاب زنجان به چاپ رسید.

پرستو قاسمی کارشناس ارشد باستان‌شناسی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری زنجان امروز چهارشنبه ۲۲ شهریور در این مورد گفت: «این کتاب اولین پژوهش صورت گرفته در زمینه عقدنامه‌های زنجان در دوره قاجار است که گردآوری این اسناد از سال ۱۳۸۸ با همکاری ۱۹ نفر از دارندگان اسناد خانوادگی آغاز شد و تا به‌حال ادامه داشته است.»

او ادامه داد: «قدیمی‌ترین عقدنامه مورد مطالعه مربوط به سال ۱۲۱۳ ه ق و جدیدترین آن مربوط به سال ۱۳۴۴ ه ق است. در این مطالعه ۷۱ عقدنامه دوره قاجار و ۲ عقدنامه دوره پهلوی اول که با سبک نگارش دوره قاجار کتابت شده بود مورد پژوهش و بازخوانی قرار گرفت.»

قاسمی ادامه داد: «از بین این اسناد ۹۶ مهر از شاهدان عقود شناسایی و در بخشی از کتاب معرفی شده‌اند، اسناد خطی جزو میراث گران‌بهای مکتوب ما هستند که از جهات ادبی، هنری، حقوقی، هنری و... بسیار ارزشمند هستند به همین مطالعه و پژوهش صورت گرفته بر این گونه اسناد بسیار مهم است  و می‌تواند بسیاری از حقایق تاریخی گذشته را برای ما روشن کند.»

از این نویسندگان در سال ۹۴ کتاب فرامین قاجار دوره قاجار دارالسعاده زنجان به چاپ رسیده است.
+ 0
I_DONT_LIKE_IT - 0

منبع: http://www.mehrnews.com/news/4086409/کتاب-پژوهشی-بر-عقدنامه-های-دوره-قاجار-منتشر-شد
بازدید: 34

تعداد نظرات: 0
منتشر نشده: 0

کد امنیتی
کد جدید
اخبار تصویری

Scroll to Top